2014. szeptember 26., péntek

Magyarország, Budapest, a Zichy kastély, SzG3


Budapest viszonylag gyengén áll kastélyok ügyében, bár mostanában kettőt azért meglátogattam: 
1. a Száraz-Rudnyánszky kastély, ezzel olyan nagy probléma nincs, csak tőlünk 32 km-re esik. Amúgy tényleg messze van a belvárostól (a turisták miatt). 
2. a budai Várban van a De La Motte - Beer kastély, az meg kicsi és szinte semmi berendezése nincs. 
Tehát jó lenne, ha azt a néhány kastélyt megbecsülnénk amink egyáltalán még megvan (nem rohadt el, nem gyújtották fel, stb.).
Ez a kastély (amelyik azért (1), mert nem messze van még egy Zichy kastély, majd az is jön, az lesz a (2)) ráadásul jó helyen van, az Árpád híd budai hídfőjénél. HÉV-vel, busszal és villamossal nagyon jól megközelíthető, parkolni már nem olyan egyszerű. A bejárata a Fő téren található, igazából az egyik volt gimnáziumi osztálytársamat akartam meglátogatni, mert ide jártam a Martos Flóra Gimnáziumba (most Óbudai Gimnázium), de ha már itt voltam, akkor egy-két pillantást a kastélyra is vetettem. Már a szerkezete is furcsa, mivel maga a kastély szinte sehonnan nem látható, mivel (szerintem) volt gazdasági épületek veszi körbe. Igazából e miatt már akkor sem tudtam róla, amikor a gimnáziumba ide jártam. A körítő épületek, bár nem túl régiek, nekem egy kicsit középkorias hangulatot árasztottak, a támfalakkal, a kis zsalus ablakokkal. Sajnos a belső oldaluk teljesen lepusztult, egy sima, jellegtelen fal az egész. A nagyobbik (az Árpád hídhoz közelebbi) udvart a Kobuci nevű szórakoztató ipari egység vette birtokába, ide be sem lehet menni. A kastélyt körítő épületekben mindenféle iroda helyiségek vannak (orvosi, színházi, stb.), szerintem egy részük akár üres is lehet. A falakon mindenhol érződik a Duna közelsége, igen sok helyen málik a vakolat (ez főleg a külső oldalakon látható, belül már szinte nincs is vakolat, vagy ha igen, akkor az az egyszínű valami, ami a falakon látható. Kissé gettó hangulatú az egész). Ezek után, ha beléptünk a kapun, megpillanthatjuk a kastélyt, aminek azért már kastély formája van, bár a fák eléggé kitakarják. Az épületben Kassák emlékmúzeum van, nem igazán dobogtatta meg a szívemet.
A külső épületrészek Szentlélek tér felőli oldalán található a Vasarely múzeum. Ezt már régebben láttam, ez azért legalább egyszer megnézhető. ahogy figyeltem a dolgokat, idáig még csak csak eljönnek az emberek, de az udvarba (ha egyáltalán tudják, hogy ott kastély van) már gyakorlatilag senki. azért kíváncsi lennék, hogy éves szinten hány látogatója van a Kassák múzeumnak?
Még egy szomorú dolog: miután a körítő épületek fehérek és nincsenek levédve, körebe kerítve, ezért a nagy részén alaposan le van graffitizve. Tényleg vissza kellene hozni ez ügyben a középkori ítélkezési módszereket, mert kulturált módon ez nagy valószínűséggel nem megoldható.A fentieken kívül azért egy kastélypark is nagyon hiányzik.

Vissza a főoldalra (katalógus)













Vissza a főoldalra (katalógus)

Magyarország, Fót, a Károlyi kastély, SzG3


Ha eddig csak fanyalogtam a budapesti és környéki kastélyok miatt, akkor a fóti Károlyi kastély esetében ki kell jelentenem, ez lenne az ideális Budapest (környéki) kastély. Persze soha sem lesz az (soha se mond, hogy soha!), mert irgalmatlan pénz kellene hozzá. Pedig elhelyezkedése ideális, Budapesttől alig 10 km-re van, ráadásul északra, ami azért fontos, mert a külföldiek zömét Szentendrére viszik, onnan tényleg egy ugrás az északi M0-ás hídon Fót. Nagyon kastély kinézetű (klasszicista stílusú), nincs lestrapálva, hatalmas parkja van ősfákkal, tóval, patakkal, mi kellene még? Hát sok pénz. Főleg a miatt, hogy itt leledzik a Fóti Gyermekváros. Nem számoltam meg, de kb. 20-30 kisebb nagyobb épület található a parkban. Ezeket persze el kellene távolítani, valahol felépíteni az új gyermekvárost + a kastélyt is be kellene rendezni. Na innentől nem látom a kibontakozás lehetőségét. Pedig tényleg minden szempontból ideális látogatható kastély lehetne. A cseheknél tényleg nagyon sok ilyen adottságú kastély van, a népek pedig csak özönlenek, özönlenek. Jó a reklámjuk is. Nálunk a látogatható kastélyok is szinte láthatatlanok, ez a két fogalom pedig nem igazán jön ki jól egymással. 
Azért néhány szó a kastélyról is:
nem túl régi, a birtokot a Károlyi család az 1800-as évek elején vette meg. Maga az építkezés 1820-ban kezdődött meg, Ybl Miklós irányítása alatt, amely végül is egy kétszintes klasszicista kastélyként készült el. Fénykorában 20.000 kötetes könyvtára volt, szépen díszített termekkel. Azután jött a II. VH utáni időszak! A család elhagyta a kastélyt, majd katonai kórház lett. Később a határőrség vette birtokba, kiképző bázist akartak itt kialakítani (hol máshol, mint egy kastélyban?). Szerencsére ebből nem lett semmi, helyettük itt jött létre a Gyermekváros. Kezdetben a gyereket a kastélyban aludtak, ott is tanultak. Most már ezek a tevékenységek az újonnan épített épületekben folynak. Hogy a kastélyban most mi van, azt nem tudtam kideríteni, de a földszinten egy hatalmas vendéglő rendszer található (normál vendéglőnek nem mondható, az egész földszintet elfoglalja), nem tudom, hogy hogyan lehet egy ekkora etetőt gazdaságosan kihasználni? De ez legyen mások gondja.
Ami a kastély és parkjának a jövőjét illeti, azért csak álmodozhatok, nem?

Vissza a főoldalra (katalógus)

 a Károlyi kastély
 a Károlyi kastély
 a Károlyi kastély
 a Károlyi kastély
 a Károlyi kastély
 a Károlyi kastély
 a Károlyi kastély
a Károlyi kastély
 a Károlyi kastély parkja
 a Károlyi kastély parkja
 a Károlyi kastély parkja
 a Károlyi kastély parkja
 a Károlyi kastély parkja
 a Károlyi kastély parkja
 a Károlyi kastély parkja
a Károlyi kastély parkja

Vissza a főoldalra (katalógus)